Створений магніт-рекордсмен, здатний створити три тонни сили магнітного тяжіння

29/08/2014


Світовий рекорд, який протримався більше десятиліття, був побитий групою дослідників з Кембріджського університету, що створила магніт, розміром з м`ячик для гольфу, виготовленого з матеріалу, крихкішого, ніж фарфор. Але не у розмірі цього магніта полягає найцікавіше, цей магніт може виробляти магнітне поле, силою в 17.6 Тесла, що еквівалентно створенню трьох тонн сили магнітного тяжіння і що в 3000 разів більше, ніж сила магнітів, які люди мають звичку чіпляти на дверці своїх холодильників.
 
Попереднім володарем рекорду був магніт, створений в 2003 році групою професора Месато Муракамі з Технологічного інституту Шибаура (Shibaura Institute of Technology), Японія. Японський магніт, виготовлений з вузькоспеціалізованого надпровідного матеріалу, що має складний склад і унікальну структуру, був здатний виробити магнітне поле, силою 17.2 Тесла.
 
Магніт же, створений Кембріджськими ученими, перевершує свого попередника всього на 0.4 Тесла, але він виготовлений з простішого високотемпературного надпровідника, з окислу гадолиния-бария-міді (GdBCO).
 
25-міліметрова кулька магніта була вирощена з одного крихітного кристала за допомогою вельми поширеного методу повільного вирощування кристалів в розплаві. Але, перш ніж на кульку надпровідного магніта можна було подавати електричний струм, він був укріплений за допомогою спеціальних технологій і особливих складів для того, щоб виникаюче магнітне поле не зруйнувало крихкий матеріал магніта.
 
Дане досягнення демонструє те, що магніти на основі високотемпературних надпровідників, що працюють при температурі вище за точку кипіння рідкого азоту (-196 градусів за шкалою Цельсія) можна проводити з щодо простих матеріалів і за допомогою достатньо нескладних технологій.
 
Це, у свою чергу, може стати поштовхом до використання таких магнітів в конструкціях маховиків, що акумулюють надлишки енергії, що виробляється сонячними батареями або вітряними генераторами, в щонайпотужніших магнітних сепараторах, використовуваних в гірничодобувній промисловості для збагачення руди, в пристроях контролю навколишнього середовища і, природно, в конструкції високошвидкісного транспорту на магнітній подушці.
 
Слід зазначити, що дослідження у області магнітів на високотемпературних надпровідниках, проведені ученими Кембріджського університету, входять до складу дослідницької програми, що виконується за замовленням і під фінансуванням компанії Boeing.
 
«Ми, з свого боку, прямо зараз бачимо декілька різних застосувань створених ученими надпровідних магнітів. А подальші роботи над цією технологією можуть відкрити перед нами абсолютно нові можливості, які зараз ми і уявити собі не можемо» – розповідає Патрік Стоукс (Patrick Stokes), куратор дослідницької програми компанії Boeing, інформує newmagnit.ru.
 

Повернутися до списку публікацій